Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Larry Levine Polyester Skirt Suit Size 10P Black Lined Mid Length Career 2PC
$44.97 $35.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 22”- Length: 34”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Indonesia |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 22”- Length: 34”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.