Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Lauren Ralph L Knit Skirt Sweater Top XL Indian Blanket Stripe Southwestern Set
$98.97 $79.18
Material: Linen-Cotton / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 20.5” – Length: 24”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 29.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 13.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | XL |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Knit |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt and sweater |
| Personalized | No |
| Features | ["Elastic Waist", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | ["Cotton", "Linen"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt and Sweater |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Southwestern |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Linen-Cotton / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 20.5” – Length: 24”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 29.5”



























Reviews
There are no reviews yet.