Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT 3PC Butter Yellow Polyester Lined Cocktail Skirt Suit Size 16P
$46.97 $37.58
Material and lining:Polyester
Suit, Top, and Skirthave Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 15”
Skirt: Waist:32″(16×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Scalloped hem"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:Polyester
Suit, Top, and Skirthave Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 15”
Skirt: Waist:32″(16×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 23”





























Reviews
There are no reviews yet.