Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Lush Valley Polyester Skirt Suit 18 Black Geometric Textured 2PC New
$77.97 $62.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 27.5”
– Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 18 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 27.5”
– Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.