Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Blazer Size 14 Royal Blue Lined Peak Collar Pockets 1PC
$27.97 $22.38
Material and lining:Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 4 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Basic suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 4 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”

















Reviews
There are no reviews yet.