Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Metallic Skirt Suit Size 16W Charcoal Notch Collar Lined 2PC
$51.97 $41.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 29.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Metallic |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 29.5”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.