Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 18 Grey Stone Notch Collar Women 2 Piece New
$72.97 $58.38
Material & Lining:Polyester /Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 40″(20×2)– Rise: 14” -Inseam: 32″ – Length: 44.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Chevron |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Light Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester /Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 40″(20×2)– Rise: 14” -Inseam: 32″ – Length: 44.5”























Reviews
There are no reviews yet.