Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Polyester Pant Suit Size 6 Green Striped Peak Collar Career Lined 2PC
$52.97 $42.38
Real items might belighter than the pictures
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 32.5″ -Length: 43.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.7″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Real items might belighter than the pictures
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 32.5″ -Length: 43.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.7″























Reviews
There are no reviews yet.