Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 8P Black Striped Shawl Collar Faux pockets 2PC
$46.97 $37.58
Suit and Pantlined – Suit has 2 faux pockets
Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23″ -Length:22.5
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise:12”-Inseam:28.5″ – Length:39.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Petites |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Suit and Pantlined – Suit has 2 faux pockets
Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23″ -Length:22.5
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise:12”-Inseam:28.5″ – Length:39.5’’





















Reviews
There are no reviews yet.