Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit Size 16 Gray Multicolor Houndstooth 2 PC New Lined
$74.97 $59.98
Material & Lining: Polyester -Suit and Skirt have Lining –Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 25.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 16 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | houndstooth |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester -Suit and Skirt have Lining –Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 25.5”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.