Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Viscose Polyester Blend Skirt Size 8 Suit Size 10 Burgundy Lined 2PC
$42.97 $34.38
Material: Lycra-ViscoseRayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 34.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Viscose-Rayon-Lycra |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material: Lycra-ViscoseRayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 34.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”

























Reviews
There are no reviews yet.