Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Blazer Size 8 Pink Wrap Shawl Collar Lined 1 Piece
$26.97 $21.58
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23” – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 38 In |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit-Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Length | 22.5 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23” – Length: 22.5”

















Reviews
There are no reviews yet.