Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Blue Skirt Suit Size 18 Stand UP Collar Cocktail 2PC
$47.97 $38.38
- Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
- Material & Lining: Polyester
- Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) -Shoulder to cuff: 25”- Length: 26”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 28” – Interior Hem:1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Polyester -Rayon", "Polyester"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
- Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
- Material & Lining: Polyester
- Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) -Shoulder to cuff: 25”- Length: 26”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 28” – Interior Hem:1.5″























Reviews
There are no reviews yet.