Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Le Suit Women Polyester Pant Suit Size 16 Gray Lined Notch Collar Career 2PC
$45.97 $36.78
Material and lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 24”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 14” -Inseam: 31″ – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Pants |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | City|Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 24”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 14” -Inseam: 31″ – Length: 43”























Reviews
There are no reviews yet.