Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Pant Suit Size 6 Black Pink Lined Short Sleeves 2PC New
$74.97 $59.98
Suit and Pantlined / Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24” – Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2) –Inseam:31″ – Length:41.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Jacquard |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | Pants |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Business", "City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Suit and Pantlined / Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24” – Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2) –Inseam:31″ – Length:41.5’’





















Reviews
There are no reviews yet.