Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Tweed Skirt Suit Size 14P Green Velvet Collar Lined Cocktail 2PC
$53.97 $43.18
Material: Wool-Acrylic-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length:25” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Wool-Acrylic-Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Front Type | Pleated Front |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material: Wool-Acrylic-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length:25” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.