Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Lily &Taylor Polyester Metallic Skirt Suit Size 12 Multicolor Beaded Lined 2PC
$74.99 $59.99
Material & Lining:Polyester / Skirt suit like new
Suit and Skirt haveLining – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 2.0 × 12.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Multicolor |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lily & Taylor |
Material & Lining:Polyester / Skirt suit like new
Suit and Skirt haveLining – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”























Reviews
There are no reviews yet.