Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ CLAIBORNE Vtg 2PC Off White Floral Double Breasted Lined Skirt Suit Size 8
$38.97 $31.18
Material: Cotton &Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:10.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Cotton |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Cotton &Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:10.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 26”





























Reviews
There are no reviews yet.