Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Women 2PC Brown Ivory Fit and Flare Skirt Suit Size 12
$37.97 $30.38
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Suit and skirt are fullylined
Measurementsare approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 32″(16×2)- Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24 in-Length: 21”
Skirt: Waist: 32”(16×2)- Hips: 44″(22×2)- Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Leg Style | Flared |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Suit and skirt are fullylined
Measurementsare approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 32″(16×2)- Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24 in-Length: 21”
Skirt: Waist: 32”(16×2)- Hips: 44″(22×2)- Length: 25”

















Reviews
There are no reviews yet.