Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ ELANA Vintage Detailed Black Silk Tuxedo Style Formal Blazer Size 6
$48.00 $38.40
Material: Silk & Lining:Acetate
Blazer has Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:22.5” – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | 100% Silk |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | Detailing decor |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Elana |
Material: Silk & Lining:Acetate
Blazer has Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:22.5” – Length: 21.5”





















Reviews
There are no reviews yet.