Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Marina Crepe Jumpsuit Red Size 14 Cascading Ruffle Drape Sleeveless Timeless
$55.97 $44.78
The Marina Crepe Jumpsuit in a stunning red color and size 14 features:
- A sleeveless design with a cascading ruffle, adding a touch of elegance.
- This timeless piece is made from lightweight polyester crepe
- The wide-leg jumpsuit has a zip closure, lined interior, and a 1/4 zip detail, offering both style and comfort
Chest: 21 in
Waist: 17.5 in
Hips: 23.5 in
Inseam: 35 in
Length- ( From waist to hem): 45.5 in
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Crepe |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | One-Piece |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Inseam | 35 in |
| Style | Jumpsuit |
| Features | ["1/4 Zip", "Collarless", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Summer", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Marina |
The Marina Crepe Jumpsuit in a stunning red color and size 14 features:
- A sleeveless design with a cascading ruffle, adding a touch of elegance.
- This timeless piece is made from lightweight polyester crepe
- The wide-leg jumpsuit has a zip closure, lined interior, and a 1/4 zip detail, offering both style and comfort
Chest: 21 in
Waist: 17.5 in
Hips: 23.5 in
Inseam: 35 in
Length- ( From waist to hem): 45.5 in





























Reviews
There are no reviews yet.