Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Miss Elliette Vtg Dress Shawl Size 10 Wrap Floral Spaghetti Straps Pleated Maxi
$150.00 $120.00
Off white floral dress with bow
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 51”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Chest | 34 in |
| Closure | Button |
| Neckline | V-Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Sheath |
| Accents | ["Beaded", "Belt", "Button", "Pleated"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | ["Free", "Maxi"] |
| Features | ["Collared", "Lightweight", "Lined", "Straps"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Floral |
| Sleeve Type | Strappy Sleeve |
| Size Type | Regular |
| Theme | Vintage |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Miss Elliette |
Off white floral dress with bow
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 51”



































Reviews
There are no reviews yet.