Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MOSHITA COUTURE 3PC Black Gold Collarless Embroidered Skirt Suit Top Size 12
$69.00 $55.20
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Polyester -Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length:27”
Top: Pit to pit: 42″(21×2)- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 12 |
| Waist Size | 32 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Jacket Cut | Open Front |
| Department | Women |
| Hip Size | 43 in |
| Style | Skirt Suit Top |
| Size (Women's) | 12 |
| Chest Size | 42 In |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Theme | ["Cocktail", "Metal"] |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Type | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Black-Gold |
| Vintage | No |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Lining Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Moshita Couture |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Polyester -Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length:27”
Top: Pit to pit: 42″(21×2)- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 34”



















Reviews
There are no reviews yet.