Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MOSHITA COUTURE Women 1PC Black Beaded Polyester Lined Blazer Size 16
$36.97 $29.58
Material: Polyester -Lining: Acetate
Blazer has Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 29”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest | 45 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Accents | Beaded |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Theme | Metal |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Moshita Couture |
Material: Polyester -Lining: Acetate
Blazer has Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 29”





















Reviews
There are no reviews yet.