Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New ASHRO 3PC Black Burgundy Polyester Stretch Asymmetrical Skirt Suit Top SZ 8
$56.97 $45.58
Material: Spandex-Polyester-Lining:Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 32”
Top: Pit to pit:36″(18×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 28” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Jacket/Coat Length | Asymmetrical |
| Pattern | Color |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Color | Burgundy-Black |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Ashro |
Material: Spandex-Polyester-Lining:Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 32”
Top: Pit to pit:36″(18×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 28” – Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.