Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New Fashion Nova Houndstooth Belted Short Set Size L
$39.97 $31.98
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10-L |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| Rise | 13 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 3 in |
| Style | blazer short |
| Features | ["All Seasons", "Collared", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | houndstooth |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 32 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Linen |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Fashion Nova |
Material &Lining: Polyester / Blazer fully lined
Jacket has no pockets / Short has 2 side pockets
Measurements are approximate
Blazer: Pit to Pit: 35″(17.5×2) – Length:27″
Short: Waist: 32″(16×2) – Rise:13″ – Inseam:3″ – Length:14’’











Reviews
There are no reviews yet.