Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New ISABELLA 2PC Black Floral Polyester Cotton Spandex Lined Skirt Suit Size 14
$67.97 $54.38
Material: Polyester-Cotton-Spandex/ Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 24”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | ["Cotton-Polyester", "Spandex"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Isabella |
Material: Polyester-Cotton-Spandex/ Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 24”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 26”























Reviews
There are no reviews yet.