Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 2PC Brown Polyester Notch Collard Mismatch Skirt (SZ 10) Suit (SZ 8)
$72.97 $58.38
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 fauxpockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) -Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 fauxpockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) -Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”



























Reviews
There are no reviews yet.