Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 2PC Burgundy Wool Mismatch Cocktail Skirt (SZ 14P) Suit (Size 14)
$74.97 $59.98
Material: Wool &Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:25”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 20.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14-14P |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Wool |
| Size (Women's) | 14-14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Wool &Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:25”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 20.5”

























Reviews
There are no reviews yet.