Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New Kasper Polyester Rayon Blazer Size 24W Navy Blue Notch Collar Stretch Office
$39.97 $31.98
Astylish and vibrant choice for any occasion.
This bright yellowblazer features:
- One button closure
- Faux Pockets
- Material:Polyester –Rayon – Stretch & Lining: Polyester
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulderto shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff:24”-Length: 26.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester- Stretch |
| Chest | 54 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 24W |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | ["Button", "Colllar"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit-Blazer |
| Features | ["Lined", "Belted", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | Preppy |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Astylish and vibrant choice for any occasion.
This bright yellowblazer features:
- One button closure
- Faux Pockets
- Material:Polyester –Rayon – Stretch & Lining: Polyester
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulderto shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff:24”-Length: 26.5”

















Reviews
There are no reviews yet.