Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LARRY LEVINE 2PC Army Green Polyester Rayon Spandex Belted Skirt Suit SZ 18
$72.97 $58.38
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 28.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 28.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 34”

























Reviews
There are no reviews yet.