Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LARRY LEVINE 2PC Ginger Polyester Lined Short Sleeves Pant Suit Size 4P
$69.97 $55.98
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Pant has 2 front side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22”
Pant: Waist: 25″(12.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 28″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Size (Women's) | 4P |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 25 in |
| Color | Ginger |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Larry Levine |
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Pant has 2 front side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22”
Pant: Waist: 25″(12.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 28″ – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.