Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nicolette Polyester Skirt Suit 12 Blue Floral Ruffle Bell Sleeve Lined Cocktail
$53.97 $43.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:
40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 28.5”
– Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Hips | 42 in |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Satin |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nicolette |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:
40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 28.5”
– Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.