Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NIGHT STUDIO NY 2PC Coral Beaded Polyester Embroidered Collarless Skirt Size 22
$44.00 $35.20
Material & Lining: Polyester – Skirt has some elasticon Waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2)-Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:26.5” -Length: 28.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 52″(26×2)- Length: 29.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Coral |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 53 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Night Studio |
Material & Lining: Polyester – Skirt has some elasticon Waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2)-Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:26.5” -Length: 28.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 52″(26×2)- Length: 29.5”

























Reviews
There are no reviews yet.