Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NINE WEST 1PC Black White Floral Viscose Polyester Open Front Blazer Size 18W
$36.97 $29.58
Material: Viscose-Polyester& Lining: Acetate
Blazer has Lining –Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 21.5”- Length: 32.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose |
| Pattern | Floral |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Acetate |
| Accents | Floral |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Faux pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nine West |
Material: Viscose-Polyester& Lining: Acetate
Blazer has Lining –Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 21.5”- Length: 32.5”



















Reviews
There are no reviews yet.