Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Cotton Elastane Blazer Size 10 Multicolor Lined Open Front 3/4 Sleeve
$27.97 $22.38
Material:Cotton-Elastane / Lining: Acetate
Blazer has Lining – Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20.5” – Length: 20.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton-Elastane |
| Chest | 40 in |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Insulation Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material:Cotton-Elastane / Lining: Acetate
Blazer has Lining – Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20.5” – Length: 20.5”



















Reviews
There are no reviews yet.