Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Polyester Rayon Skirt Suit Size 2 Blue Black Short Sleeves Pockets 2PC
$53.97 $43.18
Material: Polyester-Rayon/ Lining:100%Polyester
Suit and skirt are fullylined-Jacket has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 2 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester-Rayon/ Lining:100%Polyester
Suit and skirt are fullylined-Jacket has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 23”



















Reviews
There are no reviews yet.