Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Polyester Spandex Dress Suit Size 16 Pink Lined Flared Cocktail 2PC
$53.97 $43.18
Material: Polyester- Spandex & Lining: Polyester
Dress and Skirt have Lining – Dress and suit has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″ (17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit: 42″(21×2) – Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 38”- Interior Hem: 1 ”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 16 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Flared", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester- Spandex & Lining: Polyester
Dress and Skirt have Lining – Dress and suit has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″ (17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit: 42″(21×2) – Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 38”- Interior Hem: 1 ”

























Reviews
There are no reviews yet.