Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Women Polyester Blazer Size 4 Dark Green Lined Peak Collar 1 Piece
$23.97 $19.18
Material: Polyester-Elastane / Listing: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back of collarseam to hem:22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | City |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester-Elastane / Listing: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back of collarseam to hem:22”

















Reviews
There are no reviews yet.