Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Oleg Cassini Off White Beaded Bodice Long Sleeves Trumpet Wedding Dress Size 8
$250.00 $200.00
Beautiful dress suit in excellent condition
Measurementsare approximate Taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit:35″ (17.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5″- Waist: 29″(14.5×2) – Length Front: 52” – Length back: 93”
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 5.0 in |
| Chest | 35 in |
| Neckline | Round Neck |
| Detailing | ["Beading", "Lace"] |
| Color | Ivory |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Polyester |
| Silhouette | ["Ball Gown/Duchess", "Empire", "Mermaid & Trumpet"] |
| Size (Women's) | 8 |
| Dress Length | Full-Length |
| Personalize | No |
| Designer/Brand | Oleg Cassini |
| Size Type | Regular |
| Waist | 29 in |
| Back Closure | ["Buttons", "Corset", "Zipper"] |
| Style | Ball Gown |
| Look | Princess |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
Beautiful dress suit in excellent condition
Measurementsare approximate Taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit:35″ (17.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5″- Waist: 29″(14.5×2) – Length Front: 52” – Length back: 93”





































Reviews
There are no reviews yet.