Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Oscar De La Renta Studio Vintage Skirt Suit 10 Zip Up Embroidered White Gray
$120.00 $96.00
Vintage Oscar De La Renta Studio skirt suit showcasing elegant embroidery in a classic houndstooth pattern. This stylish black and white suit features a zip-up design, perfect for adding sophistication to any wardrobe.• Shoulder pads• Embroidered detail• Zip-up closure• BeadedMaterial: 100%Rayon• Collarless-Faux pocketsBlazer: Shoulder to shoulder: 16.5”-Chest: 18”- Shoulder to cuff: 24”-Length:22.5”Skirt: Waist: 14.5”-Hips: 20”- Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Vintage | Yes |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | houndstooth |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Gray- white |
| Lining Material | Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Zip |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Oscar De La Renta Studio |
Vintage Oscar De La Renta Studio skirt suit showcasing elegant embroidery in a classic houndstooth pattern. This stylish black and white suit features a zip-up design, perfect for adding sophistication to any wardrobe.• Shoulder pads• Embroidered detail• Zip-up closure• BeadedMaterial: 100%Rayon• Collarless-Faux pocketsBlazer: Shoulder to shoulder: 16.5”-Chest: 18”- Shoulder to cuff: 24”-Length:22.5”Skirt: Waist: 14.5”-Hips: 20”- Length: 24”

































Reviews
There are no reviews yet.