Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Platine Paris Women Wool Skirt 40 Suit 38 Lined Collarless Cocktail Career 2PC
$64.97 $51.98
Material: Wool & Lining: Acetate / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 33″(16.5×2)- Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 23.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 33 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 37 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Wool & Lining: Acetate / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 33″(16.5×2)- Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 23.5”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.