Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
SHARAGANO 2PC Blue Polyester Rayon Stretch Short Sleeves Skirt Suit Size 12
$44.00 $35.20
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 35″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Travel"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sharagano |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 35″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24.5”





















Reviews
There are no reviews yet.