Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sharagano 2PC Charcoal Striped Polyester Rayon Stretch Lined Skirt Suit Size 14
$47.97 $38.38
Material: Rayon-Spandex-Polyester- Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 21”
Skirt: Waist:36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Ryaon-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sharagano |
Material: Rayon-Spandex-Polyester- Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 21”
Skirt: Waist:36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 23”





























Reviews
There are no reviews yet.