Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Collection By Marie Gray Blazer L Black Knit Zip Up Pockets Gold Button
$120.97 $96.78
Blazer has 2 faux pockets / Blazer has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 22” – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Character | Marie |
| Pattern | Solid |
| Chest | 42 in |
| Knit Style | Tight-Knit |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | L |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Knit |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Sweater |
| Theme | ["City", "Classic", "Sports"] |
| Style | Full Zip |
| Features | ["Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | St John Collection |
Blazer has 2 faux pockets / Blazer has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 22” – Length: 26”





















Reviews
There are no reviews yet.