Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SUIT STUDIO 2PC Brown Striped Polyester Career Peak Collar Pant Suit Size 8
$44.97 $35.98
Material and lining: Polyester
Suit and pant are fully lined-jackethas 2 front pockets / taken with the garment laying flat, andnot stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 31 ”(15.5×2)- Pit to pit: 39”(19.5×2)-Shoulder to cuff:24″ – Length: 23.5″
Pant: Waist: 32”( 16 x2)–Rise:12.5″ – Inseam: 31″ – Length: 41.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Rise | 11.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material and lining: Polyester
Suit and pant are fully lined-jackethas 2 front pockets / taken with the garment laying flat, andnot stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 31 ”(15.5×2)- Pit to pit: 39”(19.5×2)-Shoulder to cuff:24″ – Length: 23.5″
Pant: Waist: 32”( 16 x2)–Rise:12.5″ – Inseam: 31″ – Length: 41.5’’





















Reviews
There are no reviews yet.