Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SUIT STUDIO Women 1PC Black Striped Polyester Lined Career Blazer Size 6P
$24.97 $19.98
Material & Lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”- Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 36 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6P |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material & Lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”- Length: 22”

















Reviews
There are no reviews yet.