Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Women Polyester Pant Suit Size 18 Brown Lined Notch Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Pant and suit has Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit:46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 25”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 15” -Inseam: 30.5″ -Length: 42.5’’ – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Pant and suit has Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit:46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 25”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 15” -Inseam: 30.5″ -Length: 42.5’’ – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.