Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Susanna Polyester Metallic Skirt Suit Top Size 18 Green Black Beaded Lined 2PC
$68.97 $55.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 27”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 50″(25×2) – Length: 34.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Ruffle |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green-Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 50 in |
| Theme | ["City", "Classic", "Cocktail"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Susanna |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 27”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 50″(25×2) – Length: 34.5”- Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.