Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL 2PC Beige Striped Polyester Rayon Notch Collar Pant Suit Size 10P
$47.97 $38.38
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 34.05”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "2 pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Pants Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 34.05”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 41”

























Reviews
There are no reviews yet.